Jaki powinien być wychowawca?

Leave a Comment


Jezus powiedział: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; /najemnik ucieka/ dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je /potem/ znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca.
J 10,11-18

Każdy, kto to czyta, chodził kiedyś do szkoły. Pamiętacie swoich wychowawców? Jacy byli? Szanowaliście ich czy raczej niekoniecznie? Byli surowi czy można im było wejść na głowę? Stanowczy czy można było mu wejść na głowę? Sympatyczni czy niemili? I najważniejsze: czy byli częścią klasy?

Ja swoich wychowawców zapamiętywałem nie tylko po tym, czego od nas wymagali, jak nas wychowywali i jak się ubierali. Bardzo istotne było, co wychowawca potrafi załatwić swoim uczniom. Czy staje w ich obronie, stara się, aby mieli jak najlepiej w szkole czy jest "najemnikiem", który modli się o dzwonek, żeby jak najszybciej uciec od swoich uczniów. Kolejną ważną sprawą jest to, czy się nami interesowali, czy znali nas nie tylko na podstawie ocen z dziennika, czy wiedzieli, jacy jesteśmy.

Jezus jest wzorem wychowawcy, wzorem pasterza. Zna swoje owce, a gdy grozi im niebezpieczeństwo nie ucieka, ale zostaje z nimi i jest gotów o nie walczyć. I właśnie dlatego jest dobry. Nie robi tego za pieniądze jak najemnik, ale robi to z miłości (dobry nauczyciel to nauczyciel z powołania). Jezus nie oddaje za nas swojego życia, bo ktoś Mu każe, ale robi to od siebie. Kocha. Można na Niego liczyć, więc nie trzeba liczyć tylko na siebie.

Kiedy przychodzi wilk nie musisz uciekać. Masz dobrego pasterza.Wykorzystałem zdjęcie z unsplash.com. Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się na Jest Czytelnie, polub fanpage na fejsie.
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz