5 kawałków na szary dzień (odc.1)

1 comment
Są takie dni, że nic się nie chce. W dodatku budzik zadzwonił za wcześnie, a za oknem widać zupę koloru szarego bez jakichkolwiek dodatków. Wszystko mówi "Idź spać". I chcesz się obudzić, ale jakoś tak... nie ma po co.

Są też takie dni, że smutek przychodzi sam. Raz przez osobę, raz przez wydarzenie, niepowodzenie, mecz naszej reprezentacji, a czasem bez powodu. Humor nie pozwala na efektywne wykorzystanie czasu. Żyć się nie chce.

Choć na smutek najlepszym lekarstwem jest Nutella i dobre towarzystwo, to muszę przyznać, że są takie dni, że w pobliżu nie ma, ani jednego, ani drugiego. Co może poratować? Muzyka! Dobre, energiczne kawałki, które nie tylko dają kopa, by wziąć ten dzień w swoje ręce, ale wprost częstują optymizmem, a jeśli nie, to chociaż kolorują ten szary nudny krajobraz zza okna.

1. Coma - Los, cebula i krokodyle łzy
Choć dźwięki intra, jak również pierwszej zwrotki, nie są zbyt energetyczne, to Coma rozkręca się razem ze słuchaczem. Tekst mówiący wszystko na temat Twojego złego humoru, słowa "Przestań wyć!" aż po mocniejsze wejście perkusji i gitary. Przy tej piosence jeszcze nigdy nie znalazłem dobrego powodu do smutku. 
2. Macklemore - Can't hold us
Tym razem coś anglojęzycznego. Hit lata 2013, czyli przebój Macklemor'a "Can't hold us". Dla mnie był to kawałek, który zapętlałem wielokrotnie już po pierwszym przesłuchaniu. Choć na co dzień rzadko słucham muzyki zza Oceanu, to "Can't hold us" zagościło na stale na mojej liście odtwarzania. W tamte wakacje nie byłem na imprezie, na której ten track Macklemore'a nie porwałby do tańca nawet największych sztywniaków.
3. Zabili mi żółwia - Wiosna
Choć ta pioenka ma już 9 lat, to odkryłem ją dopiero wiosną 2014. Gdybym przeczytał sam tekst, z pewnością nie powiedziałbym, że ten kawałek może wyciągać spod ścian obrażalskich czy robić wieczór nieszczęśliwie zakochanym. A jednak energetyczny refren działa lepiej od kawy, gdy potrzeba liścia na odmułkę.

4. Macklemore - And we danced
I wracamy do rapera ze Stanów. Imprezowe "And we danced" nakazuje uśmiechnąć się za każdym razem, gdy przypominam sobie własną imprezę, na której we danced. Choć tekst nie należy do najmądrzejszych, to wspomnienie dobrej zabawy zawsze daje szczyptę optymizmu i pytanie "to kiedy powtórka?".
5. DonGURALesko feat. Pezet - Wznieście ręce w powietrze
Nie mogłem się powstrzymać, żeby nie wrzucić czegoś z rodzimego rapu. Pewnie znalazłoby się więcej hiphopowych kawałków twórców znad Wisły pasujących do tego zestawienia, ale ten był pierwszym, który usiadł mi w pamięci na tak długo. Głowa rusza się sama, gdy tylko wchodzi refren. Wznieście ręce w powietrze!

A jakie są Wasze kawałki na szare dni? Podrzućcie je koniecznie w komentarzach! Kto wie, może Twoja piosenka zrobi komuś innemu dzień?
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Na ogólny smutek czy chandrę do muzyki niezbędna będzie jednak ta nutella. Na złość polecam do słuchania dołączyć sprzątanie. Idzie znacznie szybciej i efektywniej, a nerwy "wyciszają się" w sposób, który przynosi owocne efekty. Pozdrawiam :).

    OdpowiedzUsuń