Miej serce i patrzaj w serce

Leave a Comment
Źródło: Flickr
Kiedy jesteśmy mali to rodzice czy dziadkowie mówią nam jedno zdanie. Potem idziemy do szkoły i na którymś etapie edukacji któryś z nauczycieli pomiędzy deklinacją, indukcją i fotosyntezą wtrąci tę mądrość. Księża z ambony mówią wiele, ale już nie raz słyszałem, jak przyznają: to jest najważniejsze. Powiedział też o tym pewien jegomość nazwiskiem i imieniem Mickiewicz Adam.
Miej serce i patrzaj w serce.
Innymi słowy, tym razem moimi: bądź dobrym człowiekiem. Bo co w życiu jest ważniejsze? Jaki interes jest ponad to? Jaka ideologia jest w stanie przyćmić to proste zdanie? Jakie imperium jest większe od wartości tych trzech słów?

Można być słabym, nieuzdolnionym, mieć problem z nauką, palić papierosy czy wściekać się, gdy nie idzie naszej reprezentacji [futbolowej oczywiście]. Można być nieśmiałym lub krzykliwym. Biednym lub bogatym, ładny, brzydkim, inteligentnym, krytycznym. Ale najważniejsze to być dobrym człowiekiem.

A co to znaczy? Jak zdefiniować dobro? Czy jest to tylko nieprzeszkadzanie drugiemu człowiekowi? Czy może bycie gotowym do pomocy? A może wykorzystywanie swoich zalet? A jeśli tak, to wykorzystywanie do czego?

Miej serce i patrzaj w serce. Bądź czuły, co nie znaczy miękki. Bądź gotowy, co nie znaczy uległy. Bądź szczery, co nie znaczy chamski. Bądź wyrozumiały, ale i wymagający. Staraj się zrozumieć, ale nie pobłażaj. Bądź dobry.


Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi wpisami na Minus 3 polub fanpage bloga 
na Facebooku, gdzie lądują zawsze najnowsze posty. 5!
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz