... jednym z nich jesteś Ty.

Leave a Comment
Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza, jednym z nich jesteś Ty.

Wielu z Was pewnie zna ten cytat z opowiadania Andrzeja Sapkowskiego. Czytałem to dzieło chciwie tak, jak i całą sagę. I to zdanie spodobało mi się jakoś, bez szczególnego powodu. Zastanawiałem się nad nim, co to może znaczyć? Jest jakieś przeznaczenie?

Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza, jednym z nich jesteś Ty. Co to znaczy "jestem jednym ostrzem przeznaczenia"? Myślę, że chodzi o to, że w połowie decydujemy o własnym przeznaczeniu my sami. Decydujemy o tym, co nas spotyka. O tym, czego doświadczamy. To jedno ostrze, to nasze wybory, decyzje. Mamy wolną wolę, możemy ciąć naszym ostrzem świadomie i tam, gdzie chcemy. 
A co jest drugim ostrzem miecza przeznaczenia? Jak dla mnie - wszystko. W połowie Ty decydujesz o tym, co dostaniesz od życia. A w połowie decyduje życie, przeznaczenie, przypadek, los. Jakkolwiek to nazwiesz, jest część Twojego bytu niezależna od Ciebie, coś, na co wpływu nie masz i nigdy nie będziesz miał. To ostrze miecza tnie, jak mu się podoba. Nie masz prawa głosu, masz swoje ostrze, a do tego nie masz żadnych praw. 

Taka krótka refleksja, rozkminka, która chodziła za mną już jakiś czas. Obojętnie, czy jesteś fanem Geralta, czy nie, to miecz przeznaczenia ma dwa ostrza, a Ty jesteś jednym z nich.
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz