11.11

Leave a Comment
Tym razem bardzo krótko i zwięźle. Obchodzimy dziś 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów Polacy znów mogli żyć we własnym państwie.

W nocy z 6 na 7 listopada utworzony został Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej zorganizowany przez działaczy lewicy niepodległościowej. Na jego czele stanął Ignacy Daszyński. Dlaczego więc świętujemy 11 a nie 7 listopada? 

Ponieważ 11 władza w Polsce została przekazana w ręce Józefa Piłsudskiego, który powrócił zwolniony z internowania w Magdeburgu. 

Dziękuję Weronice Skierkowskiej za umożliwienie mi wykorzystania Jej fotografii.

Wtedy Polska była podzielona, ale cel był jeden - wolność. Dziś jesteśmy jeszcze bardziej podzieleni, a jaki mamy cel? Trudno to określić, przynajmniej mi, bo dla mnie, to każdy ma tutaj swój własny, nie tyle cel, co interes. Jeden idzie na marsz się pokazać, inny porzucać kamieniami i poganiać z policją, jeszcze inny zwyzywać dwóch pierwszych i machać flagą w kolorach tęczy, a jeszcze inny po prostu chciał oddać hołd tym, dzięki którym tamci trzej mogą się obrzucać mięsem i twardymi przedmiotami w wolnym państwie.

No właśnie, wolnym? "Nie sugeruję, ja tylko pytam" i pamiętajmy, że wolność nie została nam dana na zawsze. Jakkolwiek to zrozumiesz, to pomyśl o tych, dzięki którym myślisz po polsku.


Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz