1.11

1 comment
Święto Wszystkich Zmarłych jest świętem katolickim, ale i niewierzący je obchodzą - cóż, taka kultura. Obyczaje Polaków w dużym procencie ukształtowane są przez katolicyzm, dlatego też wiele osób "bulwersuje się" na wieść o Halloween. Ja sam za nim nie przepadam i w żadnym wypadku nie "obchodzę". Mógłbym temu poświęcić jeszcze trochę linijek, ale nie o tym dziś, bo to wczorajszy temat.Mamy święto zmarłych, więc, wierzący czy nie, wszyscy odwiedzamy groby bliskich. Część zapala tylko znicze, dla innych 1. listopada jest dobrą okazją, żeby spotkać się z rodziną i porozmawiać, inni modlą się w kościołach, na cmentarzach w domach.

Te 2 dni, bo i jutro przecież, są dla nas czasem intensywnego myślenia o śmierci, przemijaniu, ulotności. Czasem jakichś refleksji, może wyciszenia, zastanowienia się nad pewnymi sprawami. Nie składamy sobie życzeń, ale jesteśmy nieco milsi, spokojniejsi. Jesteśmy? Dlaczego więc tak często widzimy sytuacje takie jak ta:

Znicz ma pokazać, że pamiętamy, pamiętajmy więc trochę dłużej, niż dopóki widzimy znicz. Często odwracając się od grobu, odwracamy się do swojego życia i patrzymy na nie bardzo przyziemnie. Myślimy o zmarłych, dopóki nie myślimy o... żywych, a raczej o nas samych. Może warto spróbować przez ten jeden dzień, w porywach do dwóch, być filozofem/myślicielem, być wyżej niż jezdnia, światła, tłok i pomyśleć trochę o tym jak żyjemy i jak skończymy? A jeśli nie stać nas na to, to nie przeszkadzajmy chociaż tym, których stać.

Jestem pewien, że zmarli bardziej ucieszą się z naszej cichości, zamyślenia, refleksji, szacunku do ludzi, niż z zapalonej świeczki.
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Brawo! Dobre poglądy :)

    Poza tym to dziś (Dzień Zaduszny) jest czas na refleksję...
    A obrazek ja wcześniej wstawiłem na fb :)

    OdpowiedzUsuń