Polak - facet czy frajer?

Leave a Comment
Ostatnio w mediach znów głośno o polskich pseudokibicach. Minister Bartłomiej Sienkiewicz wstydził się za polskich kibiców, którzy na plaży w Gdyni bili Meksykanów. Z relacji świadków (nie tvnowskich) wynika, że marynarze z Meksyku zaczepiali polskie kobiety. Cóż więc dziwnego, że, mówiąc kolokwialnie, dostali po ryju? Jeden z kibiców Ruchu Chorzów znalazł się w szpitalu z raną kutą nożem, a wielu źródłach czytamy/słyszymy, że Meksykanie do walki używali butelek z obtłuczonymi denkami. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przepraszał i wstydził się za kiboli Ruchu Chorzów. Minister MSW powiedział: Pseudokibice to zdziczała część społeczeństwa.

Cała awantura na plaży w Gdyni nie była jednak, ani pierwszym, ani ostatnim wydarzeniem dotyczącym polskich kiboli w ciągu ostatnich tygodni. Już przed IV rundą eliminacji Ligi Mistrzów wiedzieliśmy, że UEFA ukarała Legię Warszawę zamknięciem Trybuny Północnej, czyli "Żylety" na mecz rewanżowy ze Steauą Bukareszt, który odbędzie się 27 sierpnia w Warszawie. Powodem kary miały być materiały pirotechniczne oraz rasistowskie flagi, które pojawiały się na trybunach zajmowanych przez kibiców Legii. Prezes Legii Bogusław Leśnodorski powiedział: Próba zaszufladkowania tego klubu i kibiców w ramach rasistowsko-nazistowskich jest dla mnie nieporozumieniem. Przepis, na który się powołano, mówi o postawach rasistowskich i nazistowskich. Jestem o tyle zdziwiony, że nie spotkałem się nawet z pojedynczymi wypadkami tego typu zachowań. Flagi, które wisiały na meczu z New Saints FC, były pokazane delegatowi UEFA przed pierwszym gwizdkiem sędziego, który powiedział, że są OK. Poza tym one wiszą na Legii od kilkunastu lat. Nie pojawiło się nic, co nie miałoby miejsca w niedalekiej przeszłości. To budzi nasze tym większe zdziwienie. Wszystkie flagi, o których tam się mówi, były wywieszane w zeszłym roku i nigdy nie były tematem kontrowersji. One wisiały również teraz, na meczu z Molde, i delegat UEFA ocenił je oraz to, co działo się na stadionie, najwyżej, jak to jest możliwe. 
Mecz w Bukareszcie miał miejsce w ubiegłą środę 21 sierpnia. Na stadionie w Rumunii pojawili się fanatycy Legii. Prowadzili wspaniały doping, wywiesili również ciekawy transparent o treści "Dziękujemy za przyjęcie polskiego rządu w 1939 roku. Prosimy pilnie o powtórkę!".
Jeśli ktoś nie wie, chodzi o to, że w 1939r. podczas kampanii wrześniowej Rumunii przyjęli polski rząd, który uciekał z Polski. Drugiej części zdania i jej umotywowania tłumaczyć chyba nie trzeba.
Mecz zakończył się wynikiem 1-1, lecz nie obyło się bez incydentów. Niemal przez całe spotkanie można było obserwować, jak w piłkarzy Mistrza Polski kibice gospodarzy rzucają zapalniczkami i butelkami. 

Sędzia jednak nie zdecydował się na przerwanie spotkania. Co więcej, UEFA ma się przyjrzeć zachowaniu kibiców Steauy w meczach w poprzedniej rundzie, kiedy to Mistrz Rumunii mierzył się z Dinamem Tibilisi, Rumunii odpalili wtedy race świetlne. Ciekawe jaką karę za takie zachowanie dostanie zespół z Bukaresztu, przypomnijmy Legia musi zapłacić 30tys. euro grzywny, a "Żyleta" pozostanie pusta na mecz ze Steauą. W sprawie Legii do UEFA'y zwracał się prezes PZPN Zbigniew Boniek, zarząd Ekstraklasy oraz zarząd klubu wojskowych. Niestety UEFA podtrzymała swoją decyzję o niewpuszczeniu kibiców na Trybunę Północną. 

Oczywiście to nie koniec ekscesów w ciągu ostatnich tygodni. Przeglądając różne strony internetowe natrafiłem kilka tygodni temu na komentarz pewnego Polaka mieszkającego w Belgii, który był na meczu wyjazdowym Śląska Wrocław z Club Brugge. Internauta pisał, że zakupił bilety na sektor gospodarzy, ponieważ przy zakupie internetowym nie było możliwości kupić biletu na sektor gości. Poszedł więc z rodziną (nie pamiętam, czy był to syn, czy żona) na mecz, usiadł na miejscu, na jakie miał bilet. Było to miejsce pośród kibiców gospodarzy. W przerwie spotkania podszedł do niego ktoś z obsługi. Polak pomyślał, że będzie mógł przesiąść się na sektor gości do Polaków. Niestety okazało się, że z niewyjaśnionych przyczyn ma opuścić stadion, co też uczynił, aby uniknąć starcia ze służbami porządkowymi. Śląsk zremisował 3-3 i przeszedł do ostatniej rundy eliminacji Ligi Europejskiej. Losowanie złączyło klub z południa Polski z hiszpańską Sevillą. Pierwszy mecz zmagań tych zespołów miał miejsce wczoraj. Tutaj również doszło do incydentów. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania na bus kibiców Śląska napadli chuligani Sevilli uzbrojeni w maczety i noże. Odebrali Polakom flagi oraz szaliki, niestety na tym się nie skończyło. Wielu kibiców nie dotarło na mecz, a kilku fanatyków WKSu trafiło do szpitala z powodu ran ciętych. I tutaj, żeby sprawiedliwości stało się zadość, powinniśmy doczekać się przeprosin ze strony hiszpańskich władz lub chociaż starania się o takowe ze strony polskiego MSZ. Ale żyjemy przecież w Polsce. O tym ambasada nie wiedziała, wiedziała za to, że do rozruchów doszło już bezpośrednio w trakcie meczu, wiedziała o tym, że Polacy bili się z policją (wg. wiadomości internetowych powodem było oblanie jednego z policjantów wodą). O tym, że osoby, które napadły na bus Śląska to fanatycy Sevilli powiedzieli...oni sami.Tym zdjęciem:
Gdy wymierzamy sprawiedliwość sami, nazywają nas "zdziczała część społeczeństwa", lecz na kogo w tym kraju możemy liczyć, jeśli nie na siebie?
Polak, zwykły Polak, który martwi się o siebie i walczy o swoje, to dla mnie facet. A "facet" to ktoś, kto opiekuje się swoją rodziną, kto nie jest chłopcem do bicia, kto przede wszystkim szuka prawdy; ktoś, kto nie przeprasza, gdy nie jest winny i nie li... nie podlizuje się. Ale jacy są "Polacy", którzy rządzą? Spójrz na tytuł...

Cóż, to tylko obserwacje, wnioski zostawiam Tobie, ale polecam jeszcze posłuchać Ciech, Pjus, Kamel - Leming.

"Polska prosi i Polska przeprasza,
Ale wszystko okej, bo w garnku jest pasza, nie?"

PS. I żebyś nie wziął mnie za kogoś zbyt subiektywnego, wiedz, że to, co działo się w Łomiankach uważam za głupotę, pomimo, że jest kibicem Legii. A Ty co myślisz?
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz