Nóż

Leave a Comment
Czasem w życiu wpadamy w pułapki, wchodzimy w coś, co uniemożliwia nam dalsze podążanie do celu. Żadna wędrówka nie jest pozbawiona pułapek i potencjalnych przeszkód. Często, aby je pokonać, potrzebujemy czegoś więcej, niż własne siły. Czegoś bardziej... radykalnego. Co to może być?

Idziesz przez las, zaczepiasz się o liany, gałęzie lub coś podobnego, szarpiesz się, aż uświadamiasz sobie, że się zaplątałeś. Co możesz zrobić? Odciąć się. Czym? Oczywiście nożem. Podobnie z innymi sytuacjami, nieco różniącymi się od tej. Dochodzisz do ślepego zaułka, który ze wszystkich stron, oprócz z tej, z której przyszedłeś, otoczony jest zaroślami. Nie wiesz jaki kierunek jest dobry. Jak sobie z tym poradzić? Wyciąć to, co zasłania Ci cel i iść dalej.

W życiu też czasem dochodzisz do miejsca, z którego nie widzisz drogi innej, niż powrotna. Są też sytuacje, gdy wplątałeś się w coś, co Cię ogranicza, nie pozwala iść dalej, a przynajmniej nie we właściwym kierunku. Co może być Twoim nożem? Znów nie ma jednej odpowiedzi.

Różne są noże, bo różne są przeszkody. Na niektóre z nich wystarczy silna wola i ogromne zaparcie się w sobie. Innym razem zarośla tak szczelnie zasłaniają dalszą drogę, że trzeba podjąć ryzyko, aby w ogóle ruszyć z miejsca. Są też więzi, które z czasem rosną i umacniają się. Wtedy potrzebna jest zdolność szybkiego podejmowania decyzji, odpowiedzialnych decyzji, aby więzy nie urosły do rozmiarów, z którymi trudniej byłoby się mierzyć.

Wiadomo, że im więcej rodzajów noży się posiada, tym większy zakres przeszkód można pokonać.

I znów okazuje się, że nie każdy ma jakikolwiek nóż. Niektórzy dostali coś, co można zaostrzyć i używać jako noża. Inni nie mają nic, ale mogą znaleźć, czy to gotowy nóż, czy też coś, co na nóż przerobią. Nikt nie jest w tej sprawie skreślony. Pamiętajmy, że w życiu nie tylko nóż służy do cięcia, czasem wystarczy linijka.

Spójrz do plecaka. Być może jeszcze nie napotkałeś przeszkód, które wymagałyby użycia noża, a być może już z niego korzystałeś lub odczułeś jego brak. Prędzej czy później dowiesz się o jego przydatności. Postaraj się o swój nóż. Idź dalej.


Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz