Kompas

Leave a Comment
Zanim na dobre się rozpędzisz, zajrzyj, co masz w plecaku. Może jest tam kompas?

Do czego kompas służy? Wskazuje drogę. Jest bardzo przydatny zarówno na początku drogi, jak i na całym dystansie. Gdy zbaczasz z właściwego kierunku, wyjmujesz kompas i sprawdzasz, dokąd iść.

A co jest Twoim kompasem? Twój kompas, to dobra rodzina, która od początku do końca pokazuje Ci, w którą iść stronę. Pokazuje, co jest dobre, a co złe; jaki kierunek jest dobry, a jaki zły. Dobry kompas jest wyposażony w oznaczenia kierunków, jest wyraźnie napisane, gdzie jest Wschód, a gdzie Zachód; co jest białe, a co czarne; co dobre, a co złe. Igła pokazuje, dokąd iść, co wybrać, a gdy schodzisz z właściwego kursu, ona przesuwa się razem z Tobą i pokazuje, gdzie jest prawdziwy cel Twojej wędrówki.

Być może masz kompas, który jest zepsuty. Brakuje w nim oznaczeń kierunków, igła czasem wariuje; może Twoja rodzina chce dobrze, ale nie zawsze potrafi Ci dobrze wskazać, może są chwile, gdy mówią, że cel jest inny, niż myślisz. A co Ty masz z tym zrobić? Napraw to, co zepsute. Napraw kompas, aby móc się nim bezpiecznie posługiwać, a jeśli naprawa jest niemożliwa, to naucz się nim posługiwać tak, abyś nie zboczył z właściwego kierunku, nawet, gdy kompas to zasugeruje. 

Możliwe jest też, że nie masz kompasu wcale, jesteś skazany na siebie. Możesz znaleźć coś, z czego da się stworzyć kompas, lub chociaż jego namiastkę. Może uda się zrobić chociaż coś, co pokaże kierunki - wartości, albo zawsze wskaże cel wędrówki, mimo, że nie określi, jaki dokładnie jest? Może będziesz wiedział, w którą stronę iść, ale nie będziesz wiedział, do czego idziesz, czy jest to Wschód czy Zachód?

A dlaczego masz zepsuty kompas? Dlaczego nie masz go wcale? Wszystko jest po coś. Przekonaj się sam.


Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz