Więcej Internetu, mniej rozumu

Leave a Comment
Coraz szerszy dostęp do Internetu, komputery, laptopy, smartphony, tablety powodują, że coraz częściej z niego korzystamy. Sieć daje nam ogromne możliwości, jednak nie wykorzystujemy ich dobrze.

 Mam konto na Facebooku i zdecydowana większość moich znajomych również. Spędzam tam codziennie kilka godzin, około 3. Wykonuję przy tym wiele innych czynności, jednak co jakiś czas zerkam, co tam nowego pojawiło się na tablicy. Ludzie lajkują, udostępniają, czasem dodają jakieś statusy. "I co w tym dziwnego?" mógłbyś spytać. Treść. Lub jej brak. Co pojawia się najczęściej? Filmy z youtube? Nie. Linki do ask.fm. "Pytaj i odpowiadaj." Piękne hasło, ale tylko hasło. Dialog, czyli pytanie i odpowiadanie, może dać nam bardzo wiele. Kontakt z drugim człowiekiem może dać nam bardzo wiele.

Ale co to ten ask.fm? Strona, gdzie pytasz (zazwyczaj) anonimowo, a odpowiadasz nieanonimowo. Jakie to pytania, których nie możesz zadać jawnie? A jeśli możesz, to dlaczego nie zadasz? Bo ktoś napisał "Pyyttać bo nuudy!"? Naprawdę? Gdy byłem mały i się nudziłem, szedłem do pokoju, wyciągałem zabawki z pudła i się bawiłem. Dziś na ogół się nie nudzę. A Ty? Który podmiot w tej jednozdaniowej opowieści to Ty? Zabawka. Chcesz być zabawką, którą ktoś bierze do ręki, gdy się  nudzi, a gdy znajdzie sobie inne zajęcie, odkłada?

Czasem pytasz o samego siebie np. nazywasz się Jan Kowalski i pytasz "Co sądzisz o Janie Kowalskim?". Spójrz na taką sytuację. Dlaczego tak jest? Boisz się odpowiedzi? Boisz się braku szczerości? Czego się boisz? Jeżeli ktoś odpowiada Ci nieszczerze, to jaki jest sens go pytać?

Ale ok., dajmy spokój już temu askowi, bo jeśli widziałeś kiedykolwiek czyjeś konto na tej stronie, to wiesz, jak wygląda to "pytanie i odpowiadanie".Teraz jest moda na coś innego. Moda to dobre słowo, założył znajomy znajomej kolegi brata znajomego i łańcuszek zdobywa kolejne ogniwa. gochat.in to rozrywka lub nieudolna próba zabicia czasu dla wielu młodych ludzi, najczęściej w wieku 13-19 lat. Czym różni się to od ask.fm? Na asku zadajesz pytania, a tutaj rozmawiasz anonimowo z osobą, która założyła tam konto. Po co? Nie wiem. Skoro można pogadać na Facebooku, Gadu-Gadu, Skype, to po co gadać na jakiejś stronie, gdzie nie wiesz, z kim rozmawiasz? To tak, jakbyś stanął na ulicy z kartką "Porozmawiaj ze mną.". Dlaczego nie porozmawiać z kimś, kogo znasz, wiedząc, że rozmawiasz z nim, a nie domyślając się, kto to może być? Po co te utrudnianie sobie? Jeżeli chcesz porozmawiać z kimś obcym, to wyjdź na ulicę i rozmawiaj, a jeśli nie masz tyle odwagi, to pisz do nieznajomych na Facebooku. Natomiast, jeśli chcesz gadać z kimś, kogo znasz, to dlaczego nie zrobić tego normalnie, tylko bawić się w jakieś czaty itd.?

Pewnie większość osób, które założyły konto na gochat.in nawet nie zastanowiło się, po co to robi. On ma, ona ma, to i ja będę miał. I pewnie nie zastanowi się nawet, gdy moda na gadanie, na tej akurat stronie, skończy się. Szkoda, że rozwój myślenia jest odwrotnie proporcjonalny do rozwoju komunikacji internetowej. Wiele udogodnień jest sieciowych przydatnych i ułatwia wiele spraw, jednak gdy komputer wchodzi w kompetencje naszego rozumu lub raczej sami mu je oddajemy, wtedy trzeba się zastanowić, czy na pewno wszystko jest w porządku.

Rób to, co mówi rozum, rób to, co mówi serce, nie to, co podpowiada portal czy przeglądarka.
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz